Žinoma, svarbu, kad su maistu gautumėte pakankamai vitaminų, tačiau vitamino D galima perdozuoti. Šalutinis poveikis, kai vitamino D gaunama per daug, atsiranda dėl to, kad per tam tikrą laiką jo kiekis organizme padidėja iki toksinio. Nors daugelis šių šalutinių vitamino D poveikių yra tiesiog erzinantys, kai kurie iš jų yra tikrai pavojingi. Vitamino D trūkumas yra daug dažnesnis nei vitamino D perdozavimas. Tiesą sakant, žurnalo „New England Journal of Medicine” duomenimis, toksinis vitamino D poveikis pasitaiko retai. Šiuolaikinėje visuomenėje esame linkę per daug laiko praleisti uždarose patalpose, užuot išėję į lauką, kur natūraliai gaunamas vitaminas D, renkamės sofą ar sporto salę. Norėdami sužinoti faktus, skaitykite toliau.
Nors itin didelės vitamino D papildų dozės gali būti kenksmingos, vitamino D perdozavimą sukelia ne saulės šviesa. Jūsų organizmas vitaminą D sintetina veikiamas saulės, o tai reguliuoja neigiamas grįžtamasis ryšys, kad būtų išvengta toksiškumo. Maždaug per 20 minučių nuo saulės spindulių poveikio (daugiau ar mažiau, priklausomai nuo odos atspalvio) oda pasiekia vitamino D prisotinimo tašką ir sustabdo sintezės procesą.
Vis dėlto yra keletas žmonių, kurie per daug džiaugiasi maisto papildais, įskaitant vitaminą D. Šalutinis poveikis gali pasireikšti ilgainiui ir apimti įvairius simptomus, pradedant niežuliu ir nemiga, baigiant inkstų nepakankamumu.
Kas sukelia vitamino D perdozavimą?
Vitamino D perdozavimas dažniausiai pasitaiko tada, kai žmogus daug būna saulėje, mėgaujasi maistu, kuriame yra daug vitamino D, ir viršija rekomenduojamą vitamino D papildų dozę. Jei vartojate kokybiškus multivitaminus ir pakankamai būnate saulėje, papildomų vitaminų gali visai neprireikti. Dvigubas bet kokių papildų vartojimas gali sukelti problemų, ypač su organizme kaupiamais vitaminais. Sveikiems suaugusiems žmonėms, vartojantiems daugiau kaip 40 000 TV vitamino D, po kelių mėnesių gali pasireikšti toksiškumas.
Vitaminas D yra vienas iš riebaluose tirpių vitaminų, kartu su vitaminais A, E ir K. Tai reiškia, kad jis tirpsta riebaluose, bet ne vandenyje. Kai organizmas pasisavina vitaminą D, jis jį kaupia kepenyse ir riebaliniuose audiniuose. Riebaluose tirpūs vitaminai jūsų organizme gali būti saugomi iki šešių mėnesių.
Nors nėra nustatytos vitamino D perdozavimo ribos, tačiau visuotinai pripažįstama, kad daugumai žmonių, pradedant ikimokyklinukais ir baigiant suaugusiaisiais, viršutinė suvartojamo vitamino D norma yra apie 4 000 TV per dieną. Jei vartojate skystų vitamino D papildų, įsitikinkite, kad ant lašintuvo aiškiai pažymėta dozė ir išvengsite nepageidaujamo vitamino D šalutinio poveikio.
Vitamino D perdozavimas sukelia vadinamąją hiperkalcemiją arba per didelį kalcio kiekį kraujyje. Jei hiperkalcemija negydoma, minkštuosiuose audiniuose ir organuose, pavyzdžiui, inkstuose, kepenyse, skrandyje, plaučiuose ir širdyje, susidaro kalcio sankaupų perteklius, sukeliantis skausmą ir net organų pažeidimus.
Vartojant per daug vitamino D, gali pasireikšti šalutinis poveikis, dažniausiai prasidedantis apetito praradimu, pykinimu ir vėmimu. Po to dažnai pasireiškia niežulys, silpnumas, nemiga, nervingumas, bendra depresija, gausus šlapinimasis, didelis troškulys, o kraštutiniais atvejais – inkstų nepakankamumas. Kiti vitamino D perdozavimo simptomai yra nenormalus kaulų augimas, viduriavimas, dirglumas, svorio kritimas ir sunki depresija.
Gydymas nuo toksinio vitamino D poveikio prasideda nuo vitamino D papildų vartojimo apribojimo ir kalcio vartojimo apribojimo. Ilgalaikis saulės spindulių poveikis paprastai nesukelia vitamino D perdozavimo, todėl jis nėra svarbus veiksnys įveikiant šalutinį vitamino D poveikį.
Kam gresia vitamino D šalutinis poveikis?
Žmonės, sergantys tam tikromis ligomis, pavyzdžiui, hiperparatiroidizmu, yra jautresni vitaminui D ir, jei vitamino D gauna per daug, jiems dažniau pasireiškia hiperkalcemija.
Motinos hiperkalcemija nėštumo metu gali padidinti negimusio vaiko jautrumą. Tai gali sukelti tragiškų pasekmių, pavyzdžiui, protinį atsilikimą ir veido deformacijas kūdikiui. Nėščios ar krūtimi maitinančios moterys, prieš pradėdamos vartoti vitamino D papildų, turėtų pasitarti su sveikatos priežiūros specialistu.
Kūdikiams skirto skysto vitamino D FDA rekomenduoja, kad dozės lašintuve būtų ne daugiau kaip 400 TV. Kūdikiams iki vienerių metų amžiaus per dieną reikėtų skirti ne daugiau kaip 1000 TV. 2010 m. lapkritį Medicinos institutas (IOM) padidino viršutinę paros ribą iki 2 500 TV 1-3 metų vaikams. Nuo 4 iki 8 metų amžiaus vaikams didžiausia leistina dozė yra 3 000 TV per dieną.
Jei esate sveikas suaugęs žmogus ir vartojate dideles vitamino D dozes, galite susidurti su rimtu šalutiniu poveikiu. Visi paskelbti toksiškumo atvejai, susiję su hiperkalcemija, buvo susiję su didesniu nei vitamin 40 000 TV per dieną suvartojimu. Jei jūsų suvartojamo vitamino D kiekis neviršija šios ribos, tikėtina, kad jūsų rezultatai bus saulėti.
Toliau norėsite daugiau sužinoti apie vitaminą D ir natūralią sveikatą iš „Health For People”. Peržiūrėkite visus puikius išteklius, straipsnius ir sveikatos produktus adresu
Olivia Hamilton Montgomery yra sertifikuota hipnotizavimo specialistė, kvalifikuota masažo terapeutė, sertifikuota Reiki meistrė ir metafizinė gydytoja, turinti išsamių žinių apie organizmo sistemas, požymius ir simptomus. Be to, Olivija ketverius metus dirbo medicinos centrų administravimo ir pacientų teisių gynimo srityje, padėdama pacientams įgalinti save ir atlikti svarbesnį vaidmenį savo gerovės labui.
Olivia naudojasi bendromis Rytų ir Vakarų požiūrių į sveikatą žiniomis, kad padėtų žmonėms gyventi visavertiškiau, valdyti skausmą ir džiaugtis tvirtu gyvybingumu.